Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Dlaczego ważne i rozsądne jest używanie fotelików samochodowych ze wszystkimi specjalnymi homologacjami?
Tylko fotelik, który posiada homologację i spełnia wymagania normy ECE R44 lub R129 może zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno standardowych fotelików dostępnych w handlu, jak i fotelików przeznaczonych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Fotelik samochodowy SIMON, to urządzenie przytrzymujące dla dzieci specjalnej troski o wzroście od 100 do 150 cm, przeznaczone do użytku w pozycji siedzącej kategorii i-Size. Produkt został zatwierdzony do użytku zgodnie z normą ECE R129/03. Fotelik i-Size dla dzieci o specjalnych potrzebach zapewnia dodatkowe wsparcie dla dzieci mających trudności z utrzymaniem prawidłowej pozycji w standardowych fotelikach. Cały starannie zaprojektowany system podpórek bocznych, bocznych i kolanowych z pomocą specjalnego zagłówka i pięciopunktowych pasów stabilizujących ułatwia podróżowanie wszystkim zainteresowanym. W foteliku SIMON wszystkie dodatkowe elementy służące stabilizacji dziecka zostały przetestowane i spełniają wymagania wymagającej normy ECE R129/03. O tym, że dodatkowe wyposażenie fotelika zostało przebadane i pomyślnie przeszło testy zderzeniowe świadczy dodatkowe oznaczenie „S” na tabliczce homologacyjnej. „S” znaczy for special needs.

 

Jakie informacje można znaleźć na pomarańczowej tabliczce homologacyjnej?
Pomarańczowa tabliczka homologacyjna na foteliku samochodowym oznacza, że produkt został przetestowany oraz uzyskał homologację, co gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla przewożonych w nim dzieci. Na pomarańczowej tabliczce musi być umieszczony numer homologacji, numer Regulaminu zgodnie z którym produkt został homologowany oraz oznaczenie literowe kraju w jakim homologacja została uzyskana. Np. symbol E8 świadczy, iż procedura homologacyjna została przeprowadzona na terenie Republiki Czeskiej. Główną informacją, jaka musi się znaleźć na pomarańczowej etykiecie, to zakres wzrostu dziecka dla jakiego fotelik jest przeznaczony np.; 100-150 cm. Dodatkową informacją może być oznaczenie „S” informujące, iż fotelik wyposażony jest w dodatkowe wyposażenie służące dzieciom niepełnosprawnym, takie jak np.: peloty boczne, klin odwodzący uda, dodatkowe uprzęże stabilizujące, zagłówek, podnóżek, stolik, etc. które zostało przetestowane wraz z fotelikiem i jest całkowicie bezpieczne.

 

Co sprawia, że specjalny fotelik jest wygodny dla niepełnosprawnych dzieci?
Zapewnienie jak największego komfortu życia dzieciom niepełnosprawnym jest kluczowe zarówno dla ich ciała, jak i umysłu. Ciało jest oczywiste, ponieważ wszystkie nasze działania powinny mieć na celu złagodzenie fizycznego cierpienia dziecka i ułatwienie i utrwalenie procesu rehabilitacji. Nie osiągniemy tego, jeśli umysł nie będzie spokojny. Cały system podparcia bocznego z pięciopunktowymi pasami stabilizującymi wraz z zagłówkiem, podparciem stóp oraz regulowanym kątem siedziska „tilt” daje możliwość ustawienia idealnej pozycji. Obrotowa podstawa ułatwia codzienne użytkowanie. Fotel SIMON zapewnia możliwość podłączenia telefonu i odtwarzania relaksującej muzyki dzięki głośnikom zamontowanym w zagłówku.

 

Jaki dodatkowy sprzęt rehabilitacyjny można zamontować w foteliku?
Warto wspomnieć, że nasz fotelik może być również używany do ochrony całkowicie zdrowych dzieci. To, co dodajemy do fotelika, czyni go wyjątkowym. Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i stabilności. Aby to osiągnąć, wprowadziliśmy cały kompleksowy system podpór bocznych, które są w pełni regulowane i wraz z podgłówkami i podnóżkami pozwalają zapewnić naszym małym podróżnikom wygodną i idealną pozycję podczas podróży. Jeśli dodamy do tego system pochylania bazy „tilt”, obrotową podstawę, pięciopunktowe pasy stabilizujące oraz specjalny stolik, otrzymujemy szeroki wachlarz dodatków sprawiających, aby jazda była przyjemna, łatwa i bezpieczna.

 

Dlaczego ważna jest prawidłowa pozycja ciała dziecka?
Siedzenie i stanie w prawidłowej pozycji poprawia przepływ krwi, pomaga utrzymać w zdrowiu układ nerwowy i naczynia krwionośne oraz wspiera mięśnie, więzadła i ścięgna. Zapobiega przewlekłym bólom, siniakom i obrzękom oraz pozwala pacjentom czuć się komfortowo. Prawidłowe ułożenie ciała może mieć kluczowe znaczenie w procesie rehabilitacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę foteliki samochodowe, musimy pamiętać, że fotelik zapewnia właściwą ochronę tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zamontowany i gdy dziecko jest prawidłowo ułożone, aby pasy przebiegały dokładnie tak, jak jest to przewidziane zarówno przez producentów samochodów, jak i fotelików. Prawidłowe pozycjonowanie jest absolutnie niezbędne, szczególnie dla dzieci o specjalnych potrzebach.

 

Co sprawia, że fotelik jest dostosowany do potrzeb dziecka z różnymi rodzajami niepełnosprawności?
Komfort i łatwość użytkowania fotelika to, oprócz wszystkich cech bezpieczeństwa, najważniejsze cechy dobrze skonstruowanego fotelika samochodowego. Istnieje szeroki zakres niepełnosprawności, a wszyscy mali podróżnicy są różni. Dokładamy wszelkich starań, aby nasz produkt był jak najbardziej przyjazny dla użytkownika. Cała konstrukcja urządzenia jest wysoce regulowana, począwszy od pięciopunktowych pasów stabilizujących, podpór bocznych, bocznych i kolanowych, które można niezależnie przesuwać. Można również zmienić nachylenie siedziska za pomocą jednego przycisku, podobnie jak ustawienie platformy stóp, które można regulować we wszystkich wymiarach. Fotelik można po prostu obrócić, aby umożliwić dziecku łatwy transfer dziecka z i do samochodu. Fotelik oferuje również możliwość uspokojenia dziecka muzyką lub wibracjami za pomocą głośników wbudowanych w zagłówek.

 

System Tilt In Base jest na pewno wygodny, ale czy bezpieczny?
Oczywiście. System jest całkowicie bezpieczny. Nasz fotelik został przetestowany na zderzeniowo zgodnie z ECE R129/03 łącznie z systemem Tilt in base i pomyślnie przeszedł test zderzenia czołowego, jak i bocznego.

 

Co to jest i-Size?
i-Size został stworzony, aby podnieść standard maksymalnego bezpieczeństwa dzieci podróżujących w samochodzie. Standard i-Size klasyfikuje foteliki samochodowe z uwzględnieniem wzrostu dziecka, a nie jego wagi oraz wprowadza obowiązek dla dzieci do 15 miesiąca życia używania fotelików skierowanych tyłem do kierunku jazdy. I-Size klasyfikuje foteliki tylko na dwie grupy: uniwersalną i specjalną przy równoczesnym posiadaniu przez nie systemu ISOFIX. I-Size wprowadził także wymóg dodatkowego testowania zachowania fotelików podczas uderzenia bocznego, opisanego w regulaminie ECE R129. Co ważne przy testach fotelików z I-Size stosuje się nowoczesne manekiny serii Q, które są bardziej miarodajne. Takie wymogi mają na celu zminimalizowanie urazów głowy i szyi, które są najbardziej narażone na urazy w wyniku wypadku, poprawę bezpieczeństwa w zderzeniach bocznych oraz usystematyzowanie sposobu montażu fotelika.

 

Dlaczego opracowano i-Size?
i-Size został opracowany w celu dalszego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci podczas podróży samochodem. Rozwój techniczny pozwala na wprowadzenie nowych sposobów testowania nowych produktów i ulepszania ich. Pozwala to rodzicom wybrać najlepszy możliwy fotelik. Podział fotelików według specyfikacji i-Size opiera się na podziale według wzrostu, a nie na wagi dziecka, co gwarantuje lepsze dopasowanie zarówno do dziecka jak i do samochodu. Jest to również możliwe dzięki bliższej współpracy między producentami fotelików i samochodów.

 

Czy norma i-Size jest nowym aktem prawnym i czy zastępuje obecne przepisy ECE R44 i R129?
i-Size to europejski nowy standard bezpieczeństwa fotelików samochodowych, który został wprowadzony w 2013 roku. Norma R129/i-Size jest najbardziej aktualną normą bezpieczeństwa dla fotelików samochodowych. Starsza norma ECE R44 klasyfikowała foteliki ze względu na wagę dziecka, natomiast i-Size opiera się na wzroście. I-Size jest lepiej przetestowany, z lepszymi manekinami i skupia się nie tylko na zderzeniach przednich i tylnych, ale także na uderzeniach bocznych. Regulacja ECE R44 jest stopniowo wygaszana, ale foteliki homologowane zgodnie z tą normą mogą być nadal bezpiecznie używane.

 

Co to jest ISOFIX?
Jest to międzynarodowy standard montażu fotelików samochodowych w pojeździe. Składa się z dwóch uchwytów umieszczonych pomiędzy siedziskiem, a oparciem fotelika i mocowanych bezpośrednio do konstrukcji samochodu. W porównaniu do standardowych fotelików montowanych jedynie pasem bezpieczeństwa, ISOFIX zapewnia sztywniejsze mocowanie, co przekłada się na większe bezpieczeństwo. Trwałe połączenie fotelika z samochodem powoduje, że w przypadku nagłego hamowania lub kolizji na dziecko działa mniejsza siła. Aby zapobiec ewentualnemu obróceniu się fotelika, system wykorzystuje górny pas mocujący do zakotwiczenia fotelika w nadwoziu samochodu lub częściej, nogę stabilizującą. Szybko wprowadź fotelik, upewnij się, że słyszysz "kliknięcie" i że zapięcie jest "zielone" i możesz jechać. Należy pamiętać, że każde urządzenie zabezpieczające może pomóc chronić dziecko, ale nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności podczas jazdy.

 

Jak testujemy nasze produkty?
Nasze produkty zostały przetestowane zgodnie z normą ECE R129, która jest europejskim standardem bezpieczeństwa fotelików samochodowych opracowanym przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ (UNECE) w 2013 roku. Wprowadza on nie tylko procedurę testowania zderzenia czołowego, ale także zderzenia bocznego, co gwarantuje lepszą ochronę głowy dziecka. Do testów wg. ECE R129 używa się nowej generacji manekinów serii Q, które dokładniej odzwierciedlają rzeczywiste skutki zdarzenia na ciele prawdziwych dzieci. Żadna część ciała dziecka nie może dotknąć danego obszaru, co dowodzi, że podczas zderzenia nasi mali pasażerowie nie odniosą żadnych obrażeń. Nasz produkt przeszedł cały proces homologacji, spełniając wszystkie wymagane normy.

 

Czy fotelik z obrotową podstawą jest bezpieczny?
Tak. Fotelik z obrotową podstawą został przetestowany zderzeniowo i uzyskał stosowną homologację. Wszystko jest bezpieczne i działa.

 

Czy mogę używać fotelika do przewozu dzieci bez niepełnosprawności?
Jak najbardziej. Nasz fotelik jest testowany i homologowany nie tylko w celu ochrony dzieci niepełnosprawnych, ale także w celu zapewnienia bezpieczeństwa każdemu dziecku zgodnie z najwyższymi możliwymi, najnowszymi standardami.

 

Jak ważne jest prawidłowe podparcie głowy dziecka?
Utrzymanie głowy dziecka w pozycji pionowej jest absolutnie kluczowe dla jego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Podparcie głowy w foteliku samochodowym pomaga utrzymać głowę dziecka w jednej, stabilnej pozycji, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że podczas jazdy głowa dziecka będzie opadać. Jest to szczególnie ważne dla dzieci z małym napięciem mięśniowym. Dobra stabilizacja głowy minimalizuje ryzyko uszkodzenia szyi i kręgosłupa w przypadku zdarzenia na drodze. W ustabilizowaniu głowy dziecka w foteliku samochodowym pomaga funkcja pochylania siedziska tzw. „tilt”

 

Które części ciała mogą być podpierane i czy podparcie jest regulowane?
Nasz produkt zapewnia wszystkie rodzaje wsparcia, od regulowanego zagłówka, ochraniaczy ramion, podpór bocznych, podpór bocznych i podpór kolan. Istotną częścią systemu jest również podparcie stóp. Wszystkie podpórki są łatwo regulowane i można je dopasować do każdej osoby i specjalnych potrzeb. Twoje dziecko jest chronione, zadbane i bezpieczne od stóp do głów.

 

Jak prawidłowo wyregulować pasy bezpieczeństwa?
Montaż i regulację fotelika można przeprowadzić poza pojazdem. Można regulować głębokość siedziska, oparcie, podparcia boczne, zagłówek, podparcie bioder i można ustabilizować pozycję dziecka za pomocą 5-punktowych pasów. Podczas montażu fotelika w pojeździe należy skorzystać z instrukcji obsługi, aby upewnić się, że wybrane miejsce w pojeździe przeznaczone jest do montażu fotelika dziecięcego. Przeprowadź pasy bezpieczeństwa przez zielone prowadnice pasów barkowych i biodrowych. Następnie zapnij pas bezpieczeństwa, upewniając się, że nie jest skręcony i możesz bezpiecznie jechać. Pamiętaj, że pas biodrowy powinien mocno trzymać miednicę. Upewnij się, że pas zawsze przechodzi przez prowadnice.

 

Czy podnóżek jest bezpieczny podczas jazdy, a zwłaszcza podczas kolizji?
Oczywiście. Podparcie stóp jest bardzo ważne, bo wpływa na całą postawę. Jeśli pozwolisz dziecku podwinąć nogi lub po prostu położyć je na przednim siedzeniu, niemożliwe jest wymuszenie prawidłowej pozycji siedzącej. Szczególnie w przypadku dzieci z różnymi niepełnosprawnościami ważne jest, aby pozwolić ich ciałom i mięśniom się zrelaksować, aby zapobiec innym możliwym szkodom, takim jak drętwienie, a nawet zakrzepy w kończynach lub po prostu siniaki, które mogą być bolesne. Należy podkreślić, że nasz fotelik jest testowany zderzeniowo z całym dodatkowym wyposażeniem zarówno pod kątem zderzeń czołowych, jak i bocznych, więc wszystkie części, w tym podnóżek, są całkowicie bezpieczne.

 

Czy stół jest przydatny i czy można z niego korzystać podczas jazdy?
Stolik jest dość duży, co sprawia, że zarówno jedzenie, jak i granie jest bardzo wygodne. Oczywiście można go używać podczas jazdy. Fotelik SIMON pomyślnie przeszedł testy zderzeniowe wraz z zamontowanym dedykowanym stolikiem i uzyskał homologację. Obecność naszego stolika nie wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa fotelika. Fabryczny stolik do fotelika SIMON jest wykonany ze specjalnej sztywnej pianki, która nie powoduje dodatkowych obrażeń w razie zdarzenia drogowego. Nie jest dopuszczalne stosowanie podczas jazdy innych stolików np. z tworzywa sztucznego, które nie zostały przetestowane i nie mają stosownej homologacji z fotelikiem.

 

Czy mogę użyć dodatkowych poduszek, aby fotelik był wygodniejszy dla mojego dziecka?
Wprowadzanie zmian w foteliku lub używanie akcesoriów niezatwierdzonych przez producenta może obniżyć poziom bezpieczeństwa oferowany przez fotelik. Producent nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje używania urządzenia z nieautoryzowanymi zmianami i dodatkowymi akcesoriami niezatwierdzonymi dla urządzenia. Należy pamiętać, że nasz produkt jest testowany zderzeniowo w określonej konfiguracji i tylko wtedy jest całkowicie bezpieczny w użyciu, zwłaszcza w razie wypadku.

 

W jaki sposób fotelik może pomóc mojemu dziecku zrelaksować umysł i mięśnie podczas jazdy?
Nasz fotelik jest unikalnie podzielony na trzy strefy. Strefa muzyczna, która jest wyposażona w głośniki, które mogą być używane do słuchania muzyki lub innych dźwięków, które pomogą zrelaksować i uspokoić dziecko. Strefa bezpieczeństwa z w pełni regulowanym systemem podparcia i pięciopunktowymi pasami stabilizującymi, które pozwalają utrzymać dziecko w wyprostowanej i fizjologicznie prawidłowej pozycji oraz strefa siedziska, czyli strefa komfortu. Jeśli pozycja jest prawidłowa, a fotelik jest dobrze dopasowany do dziecka, zapewnia małemu podróżnikowi wygodę i relaks.

 

Czy można używać w dalszym ciągu fotelik, który brał udział w zdarzeniu drogowym?
Biorąc pod uwagę, że konstrukcja fotelika ma za zadanie aktywnie pochłaniać energię powstałą podczas zderzenia, należy podkreślić, że po wypadku fotelik powinien zostać wymieniony na nowy, aby mieć pewność, że wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo lub struktura fotelika nie zostały naruszone przez uderzenie. Mogą występować mikropęknięcia lub inne uszkodzenia, nawet jeśli fotelik wygląda dobrze. Wszelkie uszkodzenia, nawet te drobne, sprawiają, że dalsze korzystanie z urządzenia jest lekkomyślne i może być niebezpieczne.

 

Jak prawidłowo umieścić fotelik samochodowy wewnątrz pojazdu?
Statystycznie najbezpieczniejszym miejscem dla fotelika dziecięcego jest tylne siedzenie za siedzeniem kierowcy, ale w przypadku naszego produktu możliwe jest umieszczenie fotelika zarówno na tylnym jak i przednim siedzeniu, jeśli jest ono wyposażone w ISOFIX i wyłączone poduszki powietrzne. Bardzo ważne jest, aby fotelik był prawidłowo zamontowany. Upewnij się, że tył oparcia fotelika samochodowego przylega swoją powierzchnią do oparcia fotela samochodowego, na którym zainstalowane jest urządzenie. Pamiętaj, aby umieścić fotelik tak, aby wolna przestrzeń pomiędzy fotelikiem, a drzwiami była jak najmniejsza. Zminimalizuje to ryzyko doznania obrażeń głowy w przypadku zderzenia bocznego. Jeśli zagłówek pojazdu uniemożliwia prawidłowe przyleganie fotelika, usuń go, jeśli to możliwe. Jeśli nie, wybierz inne miejsce w pojeździe do zainstalowania fotelika.

 

Gdzie w samochodzie najbezpieczniej jest zamontować fotelik dziecięcy?
Ogólnie rzecz biorąc, najbezpieczniejszym miejscem dla fotelika dziecięcego jest tylne siedzenie, za siedzeniem kierowcy. Statystycznie jest to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, w którym prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń jest najniższe. Należy podkreślić, że powyższe stwierdzenie jest prawdziwe tylko wtedy, gdy fotelik jest prawidłowo zamontowany i nie ma innych zagrożeń spowodowanych np. wybuchającymi poduszkami powietrznymi, które mogą skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Pamiętaj o wyłączeniu przedniej poduszki powietrznej instalując fotelik na przednim siedzeniu pasażera (instrukcja pojazdu).

 

Jakie są zalety 5-punktowych pasów bezpieczeństwa?
Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa to forma pasów bezpieczeństwa, które składają się z pięciu pasów zamontowanych do ramy siedzenia. Zostały one opracowane dla większego bezpieczeństwa i wprowadzone w samochodach wyścigowych. Zapewnia pięć punktów mocowania, aby zabezpieczyć dziecko na ramionach i biodrach. Lepsza ochrona dziecka została wielokrotnie udowodniona w testach zderzeniowych. Certyfikowane manekiny testowe pozwalają nam dokładnie określić, jak rozkłada się nacisk na ciało dziecka podczas wypadku. Dowodzi to, że 5-punktowe pasy bezpieczeństwa są zdecydowanie najskuteczniejsze.

 

Dlaczego obecne przepisy wykorzystują wzrost, a nie wagę lub wiek dziecka jako odniesienie do wyboru fotelika samochodowego?
Wzrost opisuje dziecko lepiej niż waga. Kluczowym parametrem jest wysokość barków, ponieważ pozwala na dostosowanie przebiegu pasa bezpieczeństwa tuż nad ramieniem dziecka, co zapewnia prawidłowe trzymanie dziecka podczas zdarzenia drogowego.

 

Czy mogę podróżować z fotelikiem samochodowym do innych krajów i na inne kontynenty?
Foteliki samochodowe i-Size spełniają ulepszony standard bezpieczeństwa, który obowiązuje w krajach UE i ponad 100 krajach na całym świecie. Jeśli chodzi o podróżowanie za granicę, wiedza o tym, co jest właściwe, a co nie, może być jeszcze bardziej skomplikowana. Przepisy i wytyczne dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci różnią się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych różne stany również mają różne zasady. Jeśli popełnisz błąd, możesz zostać ukarany grzywną, która z pewnością zepsuje wakacyjny nastrój. Aby upewnić się, że używany fotelik samochodowy jest legalny, należy sprawdzić zasady bezpieczeństwa drogowego w miejscu docelowym.

 

Czy pokrowce fotelika można zdejmować i prać?
Oczywiście, pokrowce można zdejmować i prać. Należy podkreślić, że urządzenie nie może być używane bez tapicerki. Dlatego należy ją wyprać, założyć z powrotem, żeby bezpiecznie używać fotelika.

YMEDIA.pl